Ką daryti, jei su sutuoktiniu susitarti dėl turto dalybų ar vaikų išlaikymo yra neįmanoma, jis dingęs ar tiesiog piktybiškai nesutinka nutraukti santuokos? Tokiu atveju galima santuoką nutraukti ginčo būdu, t.y. pateikiant teismui ieškinį dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės.
Šiuo atveju nėra ypatingai svarbu tai, ar iš tiesų kitas sutuoktinis yra kaltas dėl santuokos iširimo, ar kalti abu sutuoktiniai, netgi gali būti kaltas tas, kuris ir kreipiasi dėl jau faktiškai iširusios santuokos nutraukimo. Jei jums rūpi tiesiog nutraukti santuoką, teismas privalės tai padaryti, kartu padalindamas turtą, priteisdamas išlaikymą ir išspręsdamas visus kitus klausimus, neatsižvelgiant į tai, ar ta kaltė iš viso bus nustatyta ir įrodyta.
Aišku, būna atveju, kai kito sutuoktinio kaltę įrodyti yra svarbu ir aktualu, pvz. ketinama reikalauti iš kalto dėl santuokos nutraukimo sutuoktinio atlyginti turtinę žalą, susijusią su skyrybomis, taip pat ir neturtinę (moralinę) žalą, padarytą dėl santuokos ir šeimos iširimo.
Kaltas dėl santuokos nutraukimo sutuoktinis, kai yra kito sutuoktinio reikalavimas, privalo grąžinti iš jo gautas dovanas, išskyrus vestuvinį žiedą (jeigu vedybų sutartyje nenumatyta kas kita). Sutuoktinio reikalavimu teismas gali uždrausti kaltam dėl santuokos iširimo sutuoktiniui pasilikti santuokinę pavardę, išskyrus atvejus, kai sutuoktiniai turi bendrų vaikų. Sutuoktinis, kaltas dėl skyrybų, praranda tas teises, kurias įstatymai ar vedybų sutartis suteikia išsituokusiam asmeniui, įskaitant teisę į išlaikymą.
Kas yra sutuoktinio kaltė? Laikoma, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jeigu jis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba yra neištikimas, arba žiauriai elgiasi su kitu sutuoktiniu ar šeimos nariais, arba paliko šeimą ir daugiau kaip vienerius metus visiškai ja nesirūpina. Šiais keturiais atvejais pakanka įrodyti tik patį faktą, pavyzdžiui, santuokinę neištikimybę. Įrodžius tokį faktą, pripažįstama, kad atsakovas yra kaltas dėl santuokos iširimo. Kitas sutuoktinis turi teisę įrodinėti, kad nurodytų faktų iš tikrųjų nebuvo arba, nors ir buvo, yra kitokių aplinkybių, kurios kaltę arba apskritai paneigia, arba rodo esant ir kito sutuoktinio kaltę.
Atkreiptinas dėmesys, kad teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali pripažinti, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Tokiu atveju atsiranda tos pačios pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką sutuoktinių bendru sutikimu.
Jeigu santuoka pripažįstama nutraukta dėl abiejų sutuoktinių kaltės, abu sutuoktiniai turi teisę reikalauti grąžinti vienas kitam dovanotus nekilnojamuosius daiktus, jeigu nuo dovanojimo sutarties sudarymo nėra praėję daugiau kaip dešimt metų ir nekilnojamasis daiktas nėra perleistas tretiesiems asmenims.